کتاب «حلقۀ مفقوده در تولید علم در حوزه‌های علمیّه» منتشر شد!

یک کتاب مهم و کاربردی در مورد «جهاد تبیین»؛ برای کسانی که دغدغۀ تبلیغ و تعلیم دین دارند.

موضوع این کتاب چیست؟

این کتاب دربارۀ یک نقص مهم در جریان تولید علم در حوزۀ علمیه است؛ علمی که «چگونگی ایجاد انگیزه برای انواع رفتارهای متدینانه در مخاطب» را به ما بیاموزد. «هنر بیان و فن خطابه» برای تأثیر در مخاطب کافی نیست، و ایجاد انگیزه در مخاطب نیازمند دانش بلکه دانش‌هایی است که در حوزه‌های علمیه کمتر به آنها اعتنا می‌شود.
این نوشتار نقش برجستۀ «محتوایی که در تبلیغ به کار می‌رود» را در تولید انگیزه تبیین می‌کند و از کاستی‌های موجود در این زمینه سخن می‌گوید.

مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟

تمام کسانی که در عرصۀ تبلیغ و تعلیم دین فعال هستند مخاطب این کتاب هستند؛ از اساتید و دانشجویان دانشگاه گرفته تا اساتید و طلاب حوزۀ علمیه و مدیران و فعالان فرهنگی. ما خواندن این کتاب را به همۀ کسانی که دغدغۀ آسیب‌شناسی در خصوص تأثیرگذاری تبلیغ و جهاد تبیین دارند پیشنهاد می‌کنیم.

نظریاتی متفاوت و نگاهی جدید

مؤلف در این کتاب تأکید می‌کند که اکثر مردم مانعی برای پذیرش پیام‌های دین ندارند. لذا اگر کار تبلیغ به درستی صورت گیرد، اکثر مردم پیام و حقیقت دین را به درستی درک می‌کنند و برای دین‌داری انگیزه پیدا می‌کنند.
بنابراین اولین وظیفۀ طبیعی هر مبلغ، شناخت صحیح دین و انسان است. وقتی یک مبلغ نمی‌تواند تشخیص ‌دهد چگونه برای یک دستور یا آموزۀ دینی ایجاد انگیزه‌ بکند، حتماً یا از دین شناخت درستی ندارد یا از مخاطب.

قسمتی از کتاب:

قرآن کریم در اوج هنر و تدبیر و بالاتر از هر متن تبلیغی به تأثیرگذاری بر روح و روان انسان‌ها می‌پردازد. در صورت عدم آشنایی با روش‌های تأثیرگذاری بر روح انسان، از شیوۀ بیان قرآن و حکمت‌های آن نیز بی‌بهره خواهیم ماند. معمولاً در حوزه‌های علمیه به تأثیرات روانی و تبلیغی آیات قرآن توجهی نمی‌شود و در نتیجه قواعد و اصول آن نیز برای ما مجهول است. ما تنها به بهره‌گیری از نتایج علمی از آیات قرآن اکتفا می‌کنیم؛ درحالی‌که تحلیل عالمانۀ آثار روحیِ نشانه‌گیری شده در آیات قرآن و درک مقاصد تبلیغی قرآن کریم، خود دانشی فاخر و ناشناخته است که کمتر به آن پرداخته شده است.

دریافت رایگان بخش‌هایی از کتاب

برای دریافت فایل پی‌دی‌اف نمونه کتاب شامل فهرست‌ها، مقدمه و فصل‌های ابتدایی کتاب اینجا کلیک کنید.

از کجا تهیه کنیم؟

نسخۀ کاغذی کتاب را می‌توانید از فروشگاه‌های پاتوق کتاب در سراسر کشور تهیه کنید. نسخۀ الکترونیک آن هم در روزهای آینده در اپلیکیشن طاقچه منتشر خواهد شد.

  • برای تماس با مرکز پخش جهت سفارش تعداد بالا با شماره ۰۹۳۰۵۰۵۰۳۱۳ تماس بگیرید.
  • سفارش آنلاین: bayancenter.ir
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سه × 3 =